Yazılarımız

Diksiyon Akademi

BEDEN DİLİ HARAKETLERİ

Konuşmak sadece sözlerin iletilmesi olarak düşünülmemeli. Çünkü hepimiz karşılıklı olarak etkileşimi içeren ifade paylaşımını, yani iletişimi, yalnızca sözlerle sınırlı tutmuyoruz. Duygularımızı en iyi şekilde ifade edebilmek, karşımızdakiyle kuracağımız iletişimin kalitesiyle de doğrudan ilgili. Sözle ifade ettiklerimiz kadar jest ve mimikler olarak adlandırılan beden dili hareketleri de en az sözler kadar değerli ve anlamlı.

Beden Dili Hareketleri Nedir?

Kimi zaman bir bakış, kimi zaman küçük bir tebessüm, ya da küçük bir el hareketi onlarca sözün yerini tutmaya yetiyor.Beden dili hareketleri aynı zamanda evrensel bir dil olarak kabul edilebilir. Farklı kültürlerde farklı nüanslara sahip olsa da, beden dili mesajları evrensel olarak kabul edilebilen dünyadaki yegane dildir. Bu dilin inceliklerini biliyor ve etkin kullanabiliyorsak, etkili bir iletişim için altın bir anahtara sahipsiniz demektir.

Beden Dili Haraketleri

Beden dili hareketleri yalnızca konuşurken ifadelerinizin tamamlanmasında kullanacağınız bir tamamlayıcı değil, aynı zamanda muhatabınızın duygu ve düşüncelerini çok daha iyi analiz edip, iletişimi o yönde sürdürebilmenizi de sağlayacaktır. Bu nedenle beden dili hareketleri ve anlamları, hem gündelik yaşamda hem de iş yaşamında başarıya ulaşmanızı kolaylaştıracak olan etkili iletişimin en büyük destekleyicisidir.

Sözel iletileri kullanabilenler kadar sözel ileti kullanamayanlar için de iletişimin en büyük aracı beden dili hareketleri. Konuşma engelli bireylerin kendilerini ifade etmelerinde yardımcı olan beden dili harfleri, hem duyguların hem de düşüncelerin iletilmesinde yegane araç olarak karşımıza çıkıyor. Beden dili hareketleri engelli, engelsiz tüm insanlığın evrensel dilidir.

Beden Dili ve Anlamları

Beden Dili Haraketleri

Düşünceler zihinde şekillenir ve sözlere dökülür. Ancak duygular büyük oranda bedenle ifadesini bulur. Bu nedenle beden dili hareketleri, olaylar karşısında insanların değişmeyen tek gerçeği olan duyguları ele veriyor. İfadelerin tamamlayıcısı da olan beden dili hareketleri tüm insanların durumlar ve olaylar karşısında hissettiği ortak duygulardan hareket edilerek belirli ortak noktalarda aynı hissiyatın paylaşıldığı sonucunu ortaya çıkardı. Bedeninizin istemli ya da istemsiz olarak yaptığı hareketler, iletişim sırasında sizin duygularınızın kolayca tahmin edilebilmesini sağlıyor.

Mimikler Neler İfade Ediyor?

Yüz ifadelerimiz duygularımızın en önemli ileticisi durumundadır. Bazen gülümseyişler bazen de göz teması aslında karşımızdakine çok şeyler anlatır . Beden dili hareketleri içinde belki de en çok kullandığımız ifade araçlarından olan mimiklerimiz, hem isteklerimizin ifadeye dönüşmesinde hem de muhatabımızın söylemek istediklerini daha kolay anlayabilmemizin yolunu açıyor.

Uzun Göz Teması İlgilenildiğinizin Göstergesi

Sizinle göz teması kuranların olumlu ya da olumsuz da olsa, sizinle ilgilendiğinin bir göstergesi. Bu aynı zamanda hem söylediklerinizin hem de kişiliğinizin mercek altında olduğunu gösteren en önemli belirtilerden biri.

Sizinle Aynı Beden Dili Hareketlerini Yapıyorsa Her Şey Yolunda

İletişim kurduğunuz kişiler sergilediğiniz beden dili hareketlerini ya da benzerlerini yapıyorsa, iletişiminizin doğru kanaldan ve doğru adımlarla devam ettiğinin birer göstergesi. İfadelerinizin net ve anlaşılır olduğunu anlamanın bir diğer yolu da aynı mimiklerin sergileniyor oluşu.

Endişeli Bir Durum Varsa Kaşlar Havada Kalabiliyor

Konuştuğunuz kişilerin kaşları havada ise bu durum endişe edilecek bir durumun varlığının habercisi olabilir. Pek çoğumuz, endişe, korku ve aşırı gergin olduğumuz durumlarda istemli ya da istemsiz olarak kaşlarımızı havaya kaldırırız. İletişimde bu mimik atlanmaması gereken bir harekettir.

Gerçek Gülüşler Etkinin İşaretidir

İletişimde kullandığınız sözler kadar kullandığınız mizah da sizi ilginç kılar. Karşınızdakiler esprilerinize gerçek gülüşlerle tepki veriyorsa, doğru iletişim içinde olduğunuzu düşünmek en doğal hakkınızdır. Bu sizin mizah anlayışınız kadar ifadelerinizin de en az esprileriniz kadar ilgilenileceği anlamına gelebilir.

Beden Dili El Hareketleri

Beden Dili Haraketleri

Jestler olarak da değerlendirdiğimiz el ve kol hareketleri, sözel iletilerin en büyük destekçileri durumunda. Kolların ve ellerin kullanılış biçimi ve doğrultuları sözel ifadelere pek çok anlam katıyor. Örneğin, kolların geniş alanda hareket ettiriliyor oluşu, daha otoriter bir ruh halinin yansıması olabilir. Hemen hepimizin kullandığı kolları koltuk altında kavuşturma hareketi ise daha çok kapanık bir ruh halini ve tekliflere ve dolayısıyla iletişime de kapalılığın bir göstergesi olabilir.

Kolların ve avuç içlerinin açık olması, ellerin ve kolların olduğu gibi kişinin de iletişime açık olduğunun habercisi durumunda. Beden dili teknikleri olarak ifade etmeye çalıştığımız bu hareketlerin anlamlarını biliyor olmanın yanında etkili olarak kullanabilmek iletişimin seyrini lehinize çevirebilmek için elinizi güçlendirecektir.

Beden Dili Ayak Hareketleri

Jest ve mimiklerden bahsederken atlanan ve üzerinde çok durulmayan konulardan biri olan beden dili ayak hareketleri, belki de duyguların en doğru yakalanabildiği hareketlerden. Oturuşla birlikte ayakların pozisyonu ve hareketleri karşımızdakinin ruh hali ile ilgili pek çok ileti taşıyor.

Beden Dili Haraketleri

Sandalyede oturan birinin ayaklarını sandalyenin bacakları arkasına dolaması, çaresizliğin bir göstergesi olabilir. Köşeye sıkışmışlığı da anlatan bu hareket özellikle kaçınılması gereken hareketlerden biri.

Bacak bacak üstüne atılması ise iletişimde doğru karşılanmasa da altında yatan nedenin doğru olarak anlaşılabilmesi için diğer jestlere de dikkat etmek gerekebiliyor. Çünkü insanlar zaman zaman rahat bir oturuş için de bacak bacak üstüne atabilirler.

Beden Dili Flört Hareketleri

Hem erkekler, hem de kadınlar hayatın hemen her döneminde etkilendiklerine karşı flört hareketleri sergilerler. Bu hareketlerin en bilinenleri bakışlardır. Bakışlarda şaşkınlık, yüz hatlarında gevşeme ile ortaya çıkan bu sıra dışı durum, hemen her erkek ya da kadının kolayca anlamlandıracağı bir esrara sahiptir.

Başka şeylerle ilgileniyormuş gibi yaparak, dikkatin karşı cinse odaklandığı durumlarda, kişiler bakışlarını ara sıra kaçırsalar da ilgi duydukları ve yöneldikleri kişi bu durumu kolayca anlayacaktır. Flört hareketleri içinde en çabuk anlaşılabilenlerden biri de karşınızdakinin size doğru yöneldiğinde istemsiz olarak üst baş düzeltme telaşıdır. Bu size karşı kendini daha şık gösterme çabasının bir imgesidir.

Beden Dili Eğitimi

Gerek günlük yaşamda ve gerekse iş hayatında başarının altında yatan en büyük etkenlerden biri olan etkili iletişim, beden dili ile desteklenmesiyle doğru orantılı. İletişimin sözel tarafında olduğu gibi, beden dili için de eğitim almak, iletişimdeki başarınızı artıracaktır. Doğru ifade biçimlerine sahip olmak ve aynı zamanda muhataplarınızı doğru anlayabilmek için bu beceri, başarınızı katlayacaktır.

Beden dili ile ilgili kitaplar , size bu konuda bilgi sahibi olmanız için iyi birer rehber olabilir. Ancak uzmanından alacağınız uygulamalı eğitimler ve yapacağınız egzersizlerle çok daha etkili beden dili hareketlerine kavuşabilirsiniz.

PAYLAŞ

 DİKSİYON AKADEMİ