Yazılarımız

Diksiyon Akademi

ETKİLEYİCİ KONUŞMA

İletişimi genel olarak, kaynağın gönderdiği ifadelerin/mesajların alıcı tarafından anlamlandırılması olarak tanımlayabiliriz. Hem ifadelerin içeriği hem de ifadelerin söyleniş biçimi muhatabın bunları anlamlandırmasını sağlar. Bu nedenle mesajlarımızın düzgün ve amaca uygunluğunun yanı sıra onların gönderilmesini sağlayan beceriler de iletişimin vazgeçilmez parçası. Bireyler kendilerini doğru bir şekilde ifade edebilmenin yanında konuştuklarının etkili olmalarını da sağlamak isterler. Bu yazımızda etkileyici olmanın, etkileyici konuşma ile olan ilişkisinden bahsedeceğiz.

Etkileyici Konuşma Nedir?

Etkileyici Konuşma

Kimi zaman dinlemeye dahi tahammül edemediklerimizle, hemen herkesin can kulağıyla dinledikleri arasındaki en büyük fark, konuşmacının sözlerinin etkisidir. Buna genel olarak etkileyici konuşma diyoruz.

Konuşmak yalnızca söylediğimiz sözlerden değil, ifadelerimizde kullandığımız ses tonu, vurgu ve tonlama, beden dili gibi pek çok bileşenden oluşan karmaşık bir sürecin üründür. Konuşmanın hemen herkes tarafından anlaşılmasının yanında, dinleyenlerin ihtiyaç, istek ve beklentilerini karşılıyor olması, sadece düşüncelere değil aynı zamanda duygulara da sesleniyor olması etkileyici konuşma gerektirir.

Etkileyici Konuşma Nasıl Olur?

Konuşma, insanı diğer canlılardan ayıran en büyük yeteneklerden biri. Yetenek ile beceriyi birbirinden ayırmak gerekiyor. Çünkü hepimiz konuşabiliyor olsak da herkes etkileyici konuşma sanatı icra eden birer hatip değiliz. Ya da herkes futbol oynayabilir ancak herkes Messi değil.

Etkileyici konuşma yeteneği, sahibini gerek günlük yaşamında gerekse iş yaşamında başarıyı yakalayabilmesi için çok büyük avantajlar sağlar. Ne kadar etkileyici olur, istediklerinizi ne kadar etkili olarak ifade edebilirseniz, düşündüklerinizi inandıklarınızı başarabilmek için o kadar çok destek bulursunuz. Bu yönüyle etkileyici konuşma hayatın her alanında ihtiyacını hissettiğimiz doğru bir iletişim yoludur.

Etkileyici konuşabilmek için sahip olunması gereken yeterliliklerin başında etkileyici konuşma teknikleri geliyor. Bu teknikler konuştuklarınızın çok daha etkili olmasını sağlarken daha net ve anlaşılır olmanızı, inandıklarınızın etkili olarak sunulmasını sağlar.

Yaşamdaki Her Başarı Her Mutluluk Kendimizi İfade Etmemizdeki Başarımıza Bağlı

Çevremizdeki başarılı olmuş pek çok kişinin başarılarının altında yatan en büyük etkenin etkileyici konuştuğunu gözlemleyebilirsiniz. Sadece iş yaşamında değil, aile hayatında da özellikle eşler arasında uyumlu ve başarılı bir aile yapısına sahip olanların da yine iletişimlerinde son derece başarılı olduklarını görebilirsiniz. Her başarı ve mutluğun ardında kendimizi ifade etmedeki başarımız yatıyor.

Daha Etkili Konuşmalar Yapmak İçin İletim Yolunu Değil Etkileşim Yolunu Seçmelisiniz

Etkileyici Konuşma

Konuştuklarınız etkili olabilmesi için doğru konuyu, doğru zamanda doğru kişiyle konuşmalısınız. İlettiklerinizle, söylemlerinizle konuştuklarınız etkileyici olamaz. Konuştuklarınızın etkisi muhatabınızın ihtiyaç, istek ve beklentileriyle de ilgilidir. Onların bu beklentilerini onlara sorular sorarak, dinleyerek kısaca etkileşimde bulunarak anlayabilirsiniz.

Dert Küpü Olmak Yerine Mutluluğu Paylaşan Olun

Konuşmalarınızda sürekli olarak sorunlarınızdan, dertlerinizden bahsederek insanların sizinle dertlenmesini beklemek konuşmanızın etkileyici olmasını engellemekle kalmaz, dinleyenlerin çok çabuk sıkılmasını sağlar. Sorunlarınızı kendinize saklayarak mutluluklarınıza odaklanın.

Ben Kelimesinin Çok Büyük Olduğunu Unutmayın

Konuşmalarda sürekli olarak kendinden bahsetmek yerine dinleyenlerin de kendilerinden bahsedebilmelerine imkan sağlayacak duraksama alanlarını doğru kullanabilirseniz konuşmanız çok daha etkili olacaktır. Etkileyici konuşma, sözleri doğru, düzgün ve kararlı kullanmayı gerektirir.

Nasihatlerinizin Büyük Çoğunluğunu Kendinize Saklamalısınız

Uzun, ardı arkası kesilmeyen nasihatlerin tek düze sıralandığı bir konuşmada tamamı doğrulardan oluşsa bile, insanların dinlemekten çok çabuk sıkılacaklarını unutmayın. Nasihatlerin büyük bölümünü kendinize saklamalısınız.

Bir Yanlışa Yalnızca Bir Eleştiri

Suçlayıcı, yargılayıcı olmaktan uzak durmak konuşmaların etkisini arttıracaktır. Gördüğünüz bir yanlış için onlarca eleştiri ve suçlamalar yerine, tek yanlışın tek eleştirisi olmalı noktasından hareket edebilirsiniz. Hoşgörüyü elden bırakmadan muhatabınızın incinebileceğini de düşünerek onları kırmadan konuşmak büyük bir erdemdir.

Etkileyici Konuşabilmek İçin Uygulama ve Eğitim Gerekiyor

Etkileyici olabilmek için etkili konuşmak, etkili konuşabilmek için eğitim ve bol pratik gerekiyor. Bu nedenle hem konuşmanızın hem de diksiyonunuzun düzgün ve etkileyici olabilmesi için eğitim almanız şart. Diksiyon kursları etkileyici konuşma yapabilmek için eğitim almanızda sizlere yardımcı olabilecek en iyi alternatiflerin başında geliyor.

Diksiyon kurslarında verilen eğitimlerde düzgün bir diksiyona sahip olabilmek için gerekli çalışmaların yanında, etkileyici konuşma yapabilmeniz için bol uygulama imkanına kavuşabilirsiniz. Gerek grup çalışmaları gerekse bireysel uygulamalarda etkileyici konuşma metinleri ve etkileyici konuşma örnekleri üzerinde bol bol pratik yaparak bu alanda kendinizi geliştirmeniz son derece kolaylaşacaktır. Alanında uzman eğitimlerin verdiği derslerde, kendi eksiklerinizi tespit etmeniz, kendinizi tanımanız ve hatalarınızı nasıl düzeltmeniz konusunda sizlere çok iyi rehberlik yapan bir danışmana sahip olursunuz. Bu yalnızca diksiyonunuz değil, aynı zamanda söylemlerinizin de gelişmesini ve konuştuklarınızın çok daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Diksiyon Kursları Ne Kadar?

Kurslar genel olarak verilen derslerin yanında ihtiyaca ve bireye yönelik eğitimler verdikler için ihtiyacınızın tam olarak belirlenmesi ile daha kısa sürede hem konuşmalarınızı hem de diksiyonunuzu çok daha etkili olarak kullandığınızı kendiniz de görebilirsiniz. O nedenle diksiyon kursu ücretleri de değişkenlik gösterebiliyor. Daha uzun eğitimler daha yüksek ücretler gerektirirken amaca yönelik alınacak kısa eğitimler çok daha uygun ücretlerle sunuluyor.

PAYLAŞ

 DİKSİYON AKADEMİ