Yazılarımız

Diksiyon Akademi

HAYAL DÜNYAMIZI GELİŞTİRMEK

Hayal gücü çeşitli kesimler tarafından farklı tanımlarla ifade edilmiş bir olgudur. Esasında hepimizin kendimizi bildiğimizden beri iç alemimizde yaşayageldiğimiz bu olayın nasıl tanımlandığının pek te bir önemi yoktur. Çünkü hayal gücü olarak adlandırdığımız olayı hepimiz her gün kendi iç alemimizde yaşamaktayız.

Hayal Gücü Nedir?

Peki, hayal gücü nedir? Dış dünyanın iç alemimizde devamı şeklinde basitçe tanımlayabileceğimiz hayal gücü bize hayatımızın her alanında lazım olmaktadır. Çünkü güçlü bir hayal gücü hayatımızın her alanında; iş, aile, çevre, sosyal ilişkiler vs. bizi daha başarılı ve daha dinamik kılacaktır. Bu nedenle aslında herkesin düşünce ve hayal gücünü güçlendirmeye ihtiyacı vardır.

Hayal Gücü Nasıl Gelişir?

Hayal gücü, diğer ifadesiyle beyin gücü gelişebilir mi, gelişemez mi? Geliştiğinin örnekleri var mıdır, yoksa hayal gücü geliştirme sadece bir umut mudur? Bu konuda araştırmalar ve çalışmalar devam etmektedir. Ancak bilimsel olarak insanların zihin gücünün ifadesi IQ olarak ifade edilmekte ve bu derecelendirilebilmektedir.

Yani buradaki derecelendirme insanların beyin gücünü göstermektedir. Yaratılışta insanlar fizik, ağırlık, dış görünüm hatta parmak izlerine varıncaya kadar her açıdan farklı oldukları gibi zihin ve beyin gücü açısından da farklıdırlar. İnsanların vücutlarının ağırlık, uzunluk, sıvı, kas, kemik gibi yapılarının bir ölçü birimi olduğu gibi IQ’larının da bir ölçüsü vardır ve yapılan çalışmalar bu gücün artırılabildiğini göstermektedir.

Burada hemen şunu ifade etmekte fayda vardır. Bazı bilim adamlarına göre beyin gücü geliştirilebilirken bazılarına göre aslında bu gelişim çocuklukta tamamlanmaktadır. Bu durumda çocuklukta bu gelişmenin tamamlandığını söyleyen bilim adamları hayal gücü geliştirme yollarının gerçekte IQ seviyesinin artırılmasına yönelik değil, belirli bir seviyeye gelmiş ancak gerçek gücünde kullanılmayan beyin gücünün eski gücüne kavuşturulmasına yönelik yapılan çalışmalardır.

Sonuç olarak hayal gücünü geliştirme metotlarının bize geri dönüşünün en mükemmel şekilde olacağı ortadadır ve bu nedenle hayal gücü nasıl geliştirilir, bu hususta yapmamız gerekenlerin neler olduğunu bilmemiz bize daha verimli bir hayal gücü kazandıracaktır.


Hayal Gücü Geliştirme

Beyin Gücü Nasıl Geliştirilir?

Hayal gücü, diğer ifadesiyle beyin gücü geliştirme yollarının başında öncelikle bize beyin gücümüzü tam ve etkin kullanmaya engel olan unsurların ortadan kaldırılması gelmektedir. Bu husus çok önemlidir çünkü bu husus halledilmeden yapılacak tüm çalışmalar delik şişeye su doldurmaya çalışmak gibi biz gayret ettikçe bizi engellemeye devam edecektir. Bu nedenle hayal gücü geliştirme yolları başında stresten uzak durma ve stresten kurtulma gelmektedir.

Hayal Gücünün En Büyük Düşmanları

İnsanın en büyük düşmanı olan stres her alanda olduğu gibi hayal gücünün geliştirilmesi alanında da en büyük düşmanımız olacaktır. Geçmişe dönük üzüntüler, atlatamadığımız hayal kırıklıkları, beynimizi sürekli meşgul eden sorunlar, geleceğe yönelik endişeler olduğu müddetçe yapacağımız çalışmaların boşuna ve verimsiz olacağını unutmamalıyız.

Bu nedenle işe öncelikle bu olumsuz ve bizi mutsuz eden düşüncelerden kurtularak başlamalıyız. Çünkü beynimizi adeta esir almış ve başka taraflara, farklı düşüncelere yönelmesine, dolayısıyla hayal gücümüzün özgürlüğe kavuşmasına engel olan bu düşünceler bizim bu yoldaki en büyük düşmanımız olacaktır. Adeta bir strateji oyunu gibi düşmanlarımızdan kurtulmadan hedefe ulaşmamız mümkün olmayacak veya çok ama çok zor olacaktır.

Hayal Gücü Nasıl Gelişir, Altın Kurallar?

Hayal gücünü geliştirmede öncelikle iki farklı yol izlemelisiniz. Bunlar içsel ve dışsal etkenlerdir. Yani kendinizi hem fiziki olarak geliştirmeli ve hem de zihinsel olarak eğitim yönünden geliştirip bir takım becerilerinizi geliştirmelisiniz.

Bu nedenle de işe en temelden başlayacak olursak öncelikle kendinizi tanımakla başlamalısınız. Evet, belki biraz enteresan geldi ama bu önemli bir husustur. Arkanıza yaslanıp şöyle bir düşünün; gün içinde en çok neler konuluyor, nelerden bahsediyor, en küçük bir problemde nasıl çözüm yöntemleri buluyor ve gelecekle ilgili, kendiniz, işiniz ve insanlık için ne gibi şeyler düşünüyorsunuz.

Hatırınıza gelenler sıradan mı yoksa sıra dışımı? Siz bu örneği çok farklı alanlarda kullanabilirsiniz ama eğer sıradan düşüncelerin dışına çıkamıyorsanız biraz beynimizi yormanın ve düşünce gücünü artırmanın zamanı gelmiş demektir.


Hayal Gücü Geliştirme

Fizik Gücü Nasıl Artırılır?

“Sağlam beyin sağlam vücutta bulunur” atasözünü en son ne zaman duyduk bilmiyorum ama bu önemli ve çok mükemmel bilgi içeren sözü hayatımıza yerleştirmemiz gerekmektedir. Çünkü zihin gücünü, hayal dünyamızı geliştirmenin yolu sağlam bir vücuttan geçmektedir.

Bu, konu daha çok doktor veya sağlıkçıların alanına girdiğinden bu işi onlara bırakın ve bu konuda gerçekten uzman desteği alın. Biz çok kısa birkaç noktaya temas edelim. Sağlıklı beslenme ve zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durma bu işin temelini oluşturmaktadır. Su tüketimine dikkat etmeli ve beyin için önemli olan yağların ve minerallerin alındığı ceviz, badem, süt ve süt ürünleri gibi gıdaları daha düzenli almalıyız.

Yeşilliği artırmalı ve beslenmemizi düzene koyarak vücut için gerekli olan tüm gıdaları daha düzenli almalıyız. Bunun için bir beslenme uzmanına danışarak vücudumuzun yağ, kas, kemik oranlarını öğrenip sağlıklı bir beslenme programı alabiliriz. Tabi ki arada kendimizi ödüllendireceğiz ama sağlıklı yaşam şart.

Bununla birlikte çok değil haftada üç gün bile düzenli spor yapsak, yürümeyi artırıp, evimizde bazı hareketleri tekrarlasak ve işin en önemlisi temiz hava ihtiyacımızı en iyi şekilde karşılamaya çalışırsak vücudumuzun ne kadar rahatladığını ve böylece beynimizin de daha zinde hale geleceğini kolaylıkla fark edeceğiz.

Afaki programlara ve olağanüstü sporlara gerek yok, hayatımızda birkaç küçük değişiklik ve azıcık spor çok şeyi değiştirmeye yetecektir. Burada uyku düzeninin önemini de hatırlatmak gerekmektedir. Çünkü sağlıklı bir beyin yapısı için düzenli uyku şarttır. Çok uyku değil düzenli uyku şarttır.

Şimdi gelelim zihinsel faaliyetlere; zihinsel faaliyetlerin başında ezber yapmak gelmektedir. Yapılacak ezberlerin farklı alanlarda olması önemlidir. Yabancı kelime dağarcığını geliştirmek, kısa şiirler ezberlemek, güzel ve özde sözler ezberlemek gibi. Yapabildiğiniz kadar ezber yapın ve bunun için yanınızda mutlaka bir akıl defteri bulundurun.

Akıl Defteri Nedir?

Akıl defteri; yanınızdan eksik etmeyeceğiniz not defterinizdir. Sakın akıllı telefonda bulunan not özelliği akla gelmesin. Çünkü kişinin eline kağıt kalem alıp kendi eli ile yazı yazmak kadar etkili bir şey yoktur. Yazmanın önemi büyüktür. Akıl defterinize duyduğunuz, gördüğünüz güzel her şeyi not edin. Bu bir satıcının çok hoşunuza giden sözü, bir mağazada asılı yazı, okuduğunuz kitaptan bir cümle, ezberleyeceğiniz söz veya şiir kısaca her şey olabilir.

Günlük bu notlarınızı akşam mutlaka okuyun. Farklı alanlarda yazılar okuyun. Farklı fikirlere sahip, değişik dünya görüşlerini benimsemiş inşaların kitaplarını okuyun. Unutmayın ki, eğitimle değişen insandır.

Gerçekte ise insanın beyni, zekası, hayal dünyası ve düşünceleridir. Bu nedenle eğitiminizi ne kadar geliştirir, farklı alanlara çevirirseniz düşünce gücünüz o kadar fazla gelişecektir. IQ seviyesini yükselten dünya markası zeka oyunlarını oynayın. Genelde küçük çocukların rağbet ettiği ama üzerinde +3 – 99 gibi her yaşa hitap eden ama gerçekten beyni zorlayıcı oyunları oynayın.

Televizyon, internet beyni monotonlaştırıyor.

Günümüzün en etkili iletişim ve hayatımızın vazgeçilmez teknolojileri olan televizyon, internet gibi teknolojileri ihtiyacınız kadar kullanın ve bunlarla geçireceğiniz zamanı mutlaka planlayın. İnternette geçirdiğiniz ve televizyon karşısında geçirdiğiniz vakit size bir şeyler katmıyorsa zarardasınız demektir.


Hayal Gücü Geliştirme

Yorum Gücü Nasıl Gelişir?

Yorum gücünün gelişmesi de bu anlattıklarımızla doğru orantılıdır. Zihninizi ne kadar farkı alanlara yöneltir ve me kadar değişiklikle tanıştırırsanız yorum gücünüz de o kadar gelişecektir. Olaylara farklı pencereden bakabilmek, bu konuda alışkanlık edinmek için öncelikle olaylara farklı bakanlarla tanışmanız gerekmektedir.

Yani basit bir örnekle; güncel bir olayı farklı insanlar yorumladığında hepsi farklı pencereden baktığı için değişik yorumlayacaktır. İşte siz tek pencereden bakmaz ve yeni pencereler bulursanız o zaman olayları farklı yorumlama kabiliyetine sahip olursunuz. Bunun için de objektif olmayı öğrenmeli ve konulara farklı açılardan yaklaşabilmelisiniz.

Tüm bunlar da fiziksel ve zihinsel gelişim ve eğitimden geçmektedir. Bunun için hiç zaman kaybetmeden bir an önce işe başlamalısınız. Hayatınızın ne kadar değişip kaliteli hale geldiğini göreceksiniz.

PAYLAŞ

 DİKSİYON AKADEMİ