Yazılarımız

Diksiyon Akademi

NEFES TERAPİSİ

Açlığa belki bir hafta, susuzluğa birkaç gün ancak nefes almadan yalnızca birkaç dakika yaşayabiliriz. Yaşamımız ve tüm vücudumuzun sağlığı için büyük önem taşıyan nefesimizi gerçekten doğru alıp veriyor muyuz? Bu yazımızda doğru nefes alıp vermeyi sağlayan nefes terapisi konusunu ele aldık.

Nefes Terapisi Nedir?

Nefes terapisi nedir sorusuna geçmeden önce doğru nefes almanın ne olduğunu ve neden önemli oluduğunu belirtmekte fayda var. Vücudun ihtiyaç duyduğu oksijenin gerektiği kadar alınabilmesi olarak tanımlayabileceğimiz doğru nefes alma, aslında tüm yaşamsal aktivitelerin gerçekleşebilmesi için gerekli olan oksijeni ve dolayısıyla enerjiyi sağlama gereksinimimizi de en doğru şekilde karşılamamızı sağlıyor.

Daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşamın sınırlarını da belirleyen en önemli etken, ihtiyacımız olan nefesi tam ve doğru olarak alabilmemizle bir bakıma doğrudan ilişkili.

Bu nedenle yanlış nefes alışkanlıklarını bir kenara bırakarak, deyim yerindeyse yaşamımıza yeni ve sağlıklı bir sayfa açabilmek nefes alma terapisi ile başlıyor.

Nefes Terapisi

Hem fiziksel hem de ruhsal problemlerin baş göstermesindeki önemli etkenlerden biri olan, farkına varamadığımız yanlış ve problemli nefes alma alışkanlıklarını bir bakıma çözme sistemidir nefes terapisi.

Nefes Terapisi Nasıl Yapılır?

Doğru nefes almak transformal nefes olarak tanımlanan karınla başlayıp ciğerlerin tam olarak oksijenle doldurulduğu ve doğal bir seyirle sürekli olarak yapılan nefestir. Bu nedenle nefes terapisi, transformal nefes terapisi ile istenen düzeye ulaşabilir.

Terapi çalışmalarına öncelikle hangi yanlış nefes alma alışkanlığına sahip olduğumuzun tespit edilmesiyle başlanarak, transformal nefes almayı sağlayacak egzersizleri içeren bir dizi nefes terapisi kursu sürecinden geçmek gerekiyor. Eğitimler sonunda daha sağlıklı bir bünyeye, hayattan her zaman olduğundan çok daha fazla zevk almak, mutlu olmak için ilk kaynağımız olan nefesimizi en etkili şekilde kullanma becerilerine kavuşmuş oluyoruz.

Nefes Terapisi

Yapılan pek çok araştırma %99 oranında kullanabileceğimiz nefes kapasitemizin aslında yalnızca %30 oranında kullandığımızı gösteriyor. Nefes terapisi, mevcut kapasitemizin olduğundan çok daha yukarılara ulaşmasını sağlamada bize hem yol gösterici hem de bir nevi rehabilite sağlaması bakımından son derece önemli.

Nefes Terapisi Faydaları Nelerdir?

Nefes kapasitemizi yeterince kullanamamak aynı zamanda vücudumuzun da gerçek kapasitesinin çok altında çalışıyor oluşunun bir göstergesi. Bunun sonucunda hastalıklar, stres, mutsuzluk, hayattan zevk alamama, cildin çok daha erken kırışması, erken yaşlanma gibi yaşamın hep olumsuz yönleriyle karşı karşıya kalıyoruz.

Nefesin kısıtlanması bir bakıma hayallerin, mutlulukların, sağlığın, düşünde ve duygu evrenimizin de kısıtlanması demek. İşte tam bu noktada devreye nefes terapisi giriyor. Doğru nefes almanın yolunu açan nefes terapisi ve teknikleri ile hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendini iyi hissetmenin önündeki tüm kısıtlamalar da ortadan kalkıyor.

Sağlıklı bir hayat sürdürebilmenin ilk yolu tedavi değil, hastalıkların önlenmesidir. Nefes terapisi ile doğru nefes alma alışkanlığı kazananlar, vücutlarının kapasitelerini de doğru kullandıkları için hastalıklara yakalanmama konusunda hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha hazır durumdalar.

Nefes terapisi ile vücudun ihtiyacı olan oksijenin ve dolayısıyla enerjinin sağlanması, zekanın, hücre yenilenmesinin, yaratıcılığınızın, bağışıklık sisteminizin, kalbininiz çok daha sağlıklı olarak çalışmasına ve bu temponun önündeki engelleri çok daha kolay aşmanıza yardımcı oluyor.

Nefes Terapisi

Nefes Terapisini Evde Yapabilir miyim?

Pek çok kişinin kolaylıkla deneyebileceği nefes terapisi videolarından da yararlanarak nefes terapisini kendi başınıza yapamasanız bile doğru nefes alıp almadığınızı tespit etmeniz mümkün. Mevcut kapasitenizin de farkına varabileceğiniz bu çalışmalarla tıpkı konuşma terapisi çalışmalarında olduğu gibi, kendinizi, sınırlarınızı ya da sizi sınırlandıran etmenleri kendiniz tespit edebilir ve yine bu sorunlara çözüm bulabilmek için uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

Hemen hepimizin, özellikle büyük kentlerde yaşayanların, yoğun olarak maruz kaldığı stresle başa çıkmada da en önlemli çözüm yolları arasında gösterilen nefes terapisi ile vücudunuzu ve sizi sınırlandıran yanlış nefes alma alışkanlarından kurtularak, daha sağlıklı bir hayata merhaba demek için nefes terapisi son yılların en iyi tedavi araçlarının başında gelmekte.

Motivasyon, konsantrasyon sorunlarının da büyük bir bölümünün kaynağı, metabolizmamızı yeterli düzeyde kullanamayışımızdır. Nefes terapisi çalışmalarıyla mevcut nefes kapasitenizi ve dolayısıyla vücut kapasitenizi de doğru ve olması gerektiği gibi kullanabilmemiz mümkün.

PAYLAŞ

 DİKSİYON AKADEMİ