Yazılarımız

Diksiyon Akademi

DİKSİYON KİTABI

Dinlerken mest olduğumuz konuşmacılar olduğu kadar dinlerken gerçekten yorulduğumuz konuşmacılar da vardır. Aralarındaki farkı en güzel ifade eden terim ise, güzel konuşma sanatı yani diksiyondur.

Konuşmalarını sanata dönüştürebilenler, inandıklarını muhataplarına sunuş biçimleri ile çok daha fazla bireye ulaştırabilirler.Diksiyon Kitabı İndir

Sosyal bir hayatın etkileşime muhtaç fertleri olarak, ihtiyacımız olan etkileşimin büyük bir bölümünü sözel iletişim olarak tabir ettiğimiz konuşmaya borçluyuz. Doğuştan itibaren öğrendiğimiz bu beceri, kendimizi ifade etmenin ilk ve en kolay yolunu da oluşturuyor. Hayatta başarılı olan ve çevresinde örnek olarak gösterilen pek çok kimsenin yaşamları mercek altına alındığında hemen öne çıkan değerin sosyal becerilerinin ve çevrelerinin çok daha geniş olduğudur.

Sosyal becerilerdeki başarının sırrının etkili bir iletişimden geçtiğini söylemek mümkündür. Kendini doğru ifade edebilmek ve inandığı değerleri doğru bir biçimde yansıtabilmek, inandıklarınızda size destek olabilecek çok daha fazla insanın varlığı anlamına geliyor. Hem kendinizi hem inandıklarınızla birlikte etkili bir iletişim için gereken becerilerin tamamı ise güzel konuşma sanatı olarak tanımlanabilir. Güzel konuşma sanatı, doğuştan getirilen bir yetenek olduğu kadar, sonradan yapılacak çalışmalarla desteklenmesi gereken ve diksiyon kitabında yer alan çalışmalar ile taçlanabilecek beceriler bütünü olarak ifade edilebilir. Güzel konuşma sanatı becerileri, güzel konuşma teknikleri olarak adlandırılan konuşmanın özünü ve sunumunun önemine vurgu yapan yöntemlerden oluşuyor.

Etkili bir iletişimin ilk şartı olan düzgün diksiyona sahip olabilmek için diksiyon çalışmaları olarak adlandırdığımız pratik ve egzersizler, kendinizi geliştirmenizi sağlarken iletişimlerinizin kalitesini de doğru orantılı olarak artıracaktır. İletişimde kullandığımız dilsel becerilerin bedenle desteklenmesiyle ortaya çıkan diksiyon, iletişimlerin doğru etkileşimlere dönüşebilmesinde birincil öneme sahiptir. Düzgün bir diksiyona sahipseniz, daha anlaşılır ve ikna edici olabilir, gerek günlük yaşamda ve gerekse iş yaşamında kendinize olan güveninizle başarıyı yakalayabilirsiniz. Diksiyon kitabında yer alan diksiyon çalışmaları, düzgün bir diksiyona sahip olmak isteyen herkesin yapabileceği ve bir dizi diksiyon alıştırmaları içeriyor. Diksiyon, başarılı iletişimlerin üzerinde doğrudan etkili olduğu kişisel bir becerilerimizden belki de en önemlisi olması, diksiyon çalışmamalarını da beraberinde getiriyor.

Diksiyonakademi.com ile hazırlanan diksiyon kitabında yer alan alıştırmaları düzenli olarak uyguladığınızda, güzel konuşma ve hitabetinizde meydana gelen gelişmeleri kendinize ve çevrenize çok rahat bir şekilde yansıtabileceksiniz.

PAYLAŞ

 DİKSİYON AKADEMİ