Yazılarımız

Diksiyon Akademi

DİKSİYON ÇALIŞMALARI

Etkili bir iletişimin ilk şartı olan düzgün diksiyona sahip olabilmek için diksiyon çalışmaları olarak adlandırdığımız pratik ve egzersizler, kendinizi geliştirmenizi sağlarken iletişimlerinizin kalitesini de doğru orantılı olarak artıracaktır.

İletişimde kullandığımız dilsel becerilerin bedenle desteklenmesiyle ortaya çıkan diksiyon, iletişimlerin doğru etikleşimlere dönüşebilmesinde birincil öneme sahip. Düzgün bir diksiyona sahipseniz, daha anlaşılır ve ikna edici olabilir, gerek günlük yaşamda ve gerekse iş yaşamında kendinize olan güveninizle başarıyı yakalayabilirsiniz.

Diksiyon çalışmaları , düzgün bir diksiyona sahip olmak isteyen herkesin yapabileceği ve faydası hemen herkes tarafından kabul edilen bir dizi diksiyon alıştırmaları içeriyor. Diksiyon, başarılı iletişimlerin üzerinde doğrudan etkili olduğu kişisel bir becerilerimizden belkide en önemlisi olması, diksiyon çalışamalarını da beraberinde getiriyor.

Çünkü iletişimde başarıyı yakalayabilmek, neyi anlatmak istediğimizin önemli olması kadar ifadelerimizi nasıl sunmamız gerektiği ile de sıkı bir ilişki içinde. Duygu ve düşüncelerimizi sözel olarak ifade ederken ihtiyaç duyduğumuz becerilerin güçlü ve etkili olabilmesini sağlayan diksiyon, herkes tarafından net ve anlaşılabilir olduğu zaman istenen başarıyı yakalayabilir. Bu nedenle düzgün bir diksiyona sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, diksiyon çalışmaları ile diksiyon düzeltme sandığınız kadar zor değil.

Diksiyon Düzeltme Çalışmaları

Diksiyon çalışmaları, düzgün bir diksiyona sahip olabilmeniz için diksiyonunuzu düzeltmeyi hedefleyen pek çok alıştırma ve egzersizin birlikte ve bir eğitim programıyla sunulduğu çalışmaları oluşturuyor. Diksiyon düzeltme çalışmaları öncelikli olarak mevcut diksiyonunuzdaki problemlerin ve sorunların analiziyle başlayan, doğru hedeflere ulaşabilmek için yapılacak diksiyon çalışmaları ile devam eden bir süreç.

Diksiyonun düzgün olmasının önündeki engellerin kaldırılması, daha etkili sözel becerilere sahip olabilmenin yanında, kendimizi daha iyi ifade edebilmemiz ve etkili iletişim becerileri sergileyebilmemiz için de oldukça önemli.

Diksiyon Düzeltme Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Diksiyon Çalışmaları

Diksiyon çalışmaları , etkili söz söyleyebilmek için sesimize hakimiyetle başlıyor. Bu nedenle ses araçlarımızı tanımak birincil çalışmalar kapsamında.

· Düzgün Bir Diksiyon İçin Ses Araçlarınızı Tanımalısınız

Diksiyon çalışmaları öncelikle ses araçlarınızı tanımanızla başlayan bir süreç. Ancak bu sürecin doğru bir seyirde devam edebilmesinin önündeki engellerin öncelikle ortadan kaldırılması gerekebilir. Örneğin ağız ve dilinizle ilgili ortopedik bir soruna sahipseniz, konunun uzmanından mutlaka destek almalısınız. Sesin doğru kanallardan ve doğru bir tona ulaşabilmesi diksiyon düzeltme çalışmalarının aynı zamanda başlangıç noktası durumunda.

Doğru Nefes Almak Doğru Telaffuz İçin Önemli

Seslerin doğru kanaldan çıkarak doğru bir tona sahip olabilmesi ve akıcı bir konuşmaya sahip olmanız için son derece önemli. Bunun sağlanabilmesi, konuşmadaki heyecanın da önlenmesi için doğru nefes almak ve konuşmanın yarıda kesilmemesi gerekiyor. Diksiyon çalışmaları içinde nefes egzersizleri de büyük bir öneme sahip.

Doğru nefes almanızın önünde sigara kullanımı gibi engeller varsa, bunlarla da mücadele etmelisiniz. Çünkü düzgün bir diksiyon ancak düzgün ve sağlıklı nefes alabilmekle mümkün.

Nerede Hatalar Yaptığınızı Kendinizden Dinlemelisiniz

Diksiyon çalışmaları yapmaya başlamadan önce diksiyonunuzdaki hataları kendiniz de bulabilirsiniz. Bunun için yapılacak çalışma oldukça basit. Bir diksiyon metni üzerinde sesli olarak yaptığınız bir konuşmayı kaydedin ve sonra tekrar tekrar dinleyin. Bu çalışma ile diksiyonunuzdaki hataları ve eksiklikleri belirleyerek bunlar üzerine yoğunlaşmanız kolaylaşacaktır.

Diksiyon Çalışmaları

Dil Kaslarınız Yeterince Güçlü Olmalı

Sesin şekillenmesindeki en büyük aracımız dilimizdir. Dilin etkili kullanılması düzgün bir diksiyon için son derece önemli. Ağız içinde hareket ederken söyleyişte zorlanmalara, ses ve tonlama yanlışlarına düşmemek için dil kaslarının güçlendirilmesi gerekiyor.

Dil kaslarının geliştirilmesinde diksiyon çalışmaları kapsamındaki en büyük egzersizleri tekerlemeler oluşturur. Yalnızca diksiyon düzeltme için hazırlanmış diksiyon tekerlemeleri yanında dilimizde kullandığımız pek çok tekerlemeyi çalışarak ve bol pratikle dil kaslarının güçlendirilmesi için kullanabilirsiniz. Diksiyon çalışmaları tekerlemeler ile birlikte yürütüldüğünde çok daha hızlı sonuçlar alınmakta.

Diksiyon Çalışmaları İçin Uzmanından Destek Alınmalı

Etkili bir iletişimin ilk ve en önemli enstrümanı olan diksiyon, mutlaka bir eğitim programı ve uzmanlardan oluşan eğitmenler eşliğinde yapılmalı. Modern yaşamın yoğun temposu arasında çok daha kısa sürede düzgün bir diksiyona sahip olabilmek ancak bu şekilde mümkün olabiliyor. Bu anlamda diksiyon çalışmaları yapan kurumlar olan diksiyon kursları, sizlere düzgün bir diksiyon kazanmanızda hem yardımcı hem de yol gösteren merkezler konumunda.

Diksiyon Kursu Nedir?

Diksiyon konusunda alanın uzmanlarını bir araya getiren ve uzmanların düzgün bir diksiyona sahip olabilmeyi isteyenlere eğitimler sunduğu merkezler diksiyon kursu olarak adlandırılmakta. Diksiyon kursları diksiyon düzeltme çalışmaları yanında doğru ve etkili konuşma eğitimlerini bireysel ve grup çalışmalarıyla teoriyi pratikle birleştiren eğitim programları sunuyor. Böylece kişiye özel eğitimlerle diksiyon çalışmalarının süresi daha kısa ya da daha uzun olabilmekte ve ihtiyaca tam cevap olabilecek programlar sunulabilmekte.

Kişinin yaşamı boyunca yapacağı en akıllıca yatırım, kendini geliştirmek olacaktır. Hem bugün hem de yarın için gerekli donanıma sahip olabilmeyi sağlayan eğitimlerin bir yatırım olduğu unutulmamalı. Bu nedenle diksiyon kursu fiyatları hemen herkesin ulaşabileceği meblağlarda sunuluyor. Diksiyon kurslarında belirlenen diksiyon eğitim ihtiyaçları kişiye ve gruba göre belirlendiği için diksiyon kursu fiyatları da bu doğrultuda değişiklik gösterebiliyor.

PAYLAŞ

 DİKSİYON AKADEMİ