Yazılarımız

Diksiyon Akademi

ETKİLİ KONUŞMA

Söylemek istediklerimizin karşımızdakilerde tam ve istediğimiz etkiyi bırakabilmesi bir dizi konuşma becerisini gerektirir. Doğru ve net anlaşılabilmenin de ilk ve değişmez şartı olan etkili konuşma, doğuştan gelen bir yetenek olduğu kadar, Diksiyon eğitimi ile de sahip olunabilen bir beceri.

Duygu, düşünce ve inandıklarımızın paylaşılması için en büyük yetenek olan etkili konuşma, doğrulukla başlayan, hoşgörüyle devam eden, değer vermek ve değerli olduğunu hissettirmekle son bulan yöntem ve tekniklerle güçlenir.

Etkili Konuşma Yöntemleri Nelerdir?

Etkili Konuşma

Etkili konuşma yöntemleri , ifadenin konusuyla başlayan ve doğru bir dizilişle sunulmasını içeren yöntemler bütünüdür. Bu bütünün her bir parçası kendi içinde önemli olduğu kadar, birlikte ve eşgüdümlü olarak kullanılabiliyor olması etkili konuşma yapabilmek için altın bir anahtar görevi üstlenir.

Konuşma eylemi ve/veya becerisi yalnızca sözlerin muhataba iletilmesi olarak algılanmamalı, çünkü konuşma tek taraflı bir iletişim süreci değil yoğunlukla etkileşimin merkezinde devam eden süreçlerin bütünüdür. Bu nedenle etkili konuşma yapabilmeyi yalnızca etkili konuşma ve diksiyon temelinden çıkarıp etkileşimin her yönüyle ele alınmasını zorunlu kılar.

Tüm bunları dikkate aldığımızda etkili konuşma yöntemleri, doğru zamanda doğru kişiye ve doğru hedeflere odaklanılarak yapıldığında gerçek anlamını bulacaktır. Konuşma sırasında kullanacağınız bu yöntemler etkili konuşma nasıl yapılır sorusuna da cevap olacaktır.

Etkili Konuşma Doğrular Üzerine Kurulmuş Olandır

Dünyada etkili konuşma yöntemleri arasında ilk ve değişmeyen tek kural, konuşmanın doğrular üzerine kurulmuş olmasıdır. Kişinin konuşurken doğruluğu ve dürüstlüğü ilke edinmesi, konuşmasının etkisini doğrudan belirleyen en önemli faktördür. Bu nedenle etkili konuşma yöntemlerinin ilki konuşmanın doğrular üzerine inşaa edilmesi ve sürdürülmesidir.

Etkili Konuşma

Her Zaman Konuşmayın Konumunuzu Değiştirin

Bu yöntemi dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamak kadar kolay anlatabiliriz. Yeryüzünde aynı yönde giderseniz tekrar aynı noktaya geri dönersiniz. Konuşma da böyledir. Hep aynı doğrultuda devam etmek bizi bazen başladığımız noktaya geri getirir.

Konuştuğunuz halde anlaşılamıyorsanız, konuşmaya devam etmenizin sizi başlangıca götürmesinden farklı bir noktaya ulaştırmaz. Bu nedenle anlaşılamadığınızı düşündüğünüz anda mutlaka konumunuzu değiştirmelisiniz. Konuşmayı bırakarak dinleyici konumuna geçmek nerede hata yaptığımızı bize gösteren en önemli kılavuzdur.

Yanlışları doğrularla yer değiştirmek etkili konuşma yapabilmemizin yolunu açacaktır.

Yargılardan Kurtulun Çözüm Odaklı Olun

Konuşma sırasında muhatapları yargılayan ifadeler yerine çözüm odaklı seçenekler sunabilmek etkili konuşma için son derece önemli. Çünkü dinleyenler yargılanmak yerine sorunlara çözümler üretebilenleri çok daha dikkatli dinler ve anlamak için gayret gösterirler.

Konuşmanın etkili olabilmesi sunacağınız çözüm ve çözüm önerileriyle doğrudan ilişkili.

Etkili Konuşma

Onaylamak, Değer Vermek ve Kabullenmek Konuşmanın Etkisini Artırır

Konuşurken yaptığımız üç temel mesajdan ilki kabullenmek ikincisi onaylamak ve üçüncüsü ise değer vermektir. Bu üç temel mesajın doğru zamanda ve doğru şekilde iletilebiliyor olması etkili konuşmanın aynı zamanda eksenini oluşturur.

Konuşma sırasında kabullenmek yerine saldırmak, onaylamak yerine suçlamalarda bulunmak, değer vermek yerine yargılamak ve aşağılama ifadelerinin tercih edilmesi hem konuşmanın etkisini azaltır hem de sürmesi gereken iletişimin kesilmesine neden olur. Bu nedenle konuşma yaparken bu üç temel mesajı doğru ve zamanında verebilmelisiniz.

Etkili Konuşma Yapabilmek İçin Empati Kurun

Konuşurken dinleyenlerin yerine kendinizi koyarak doğru bir empati yapmak konuşmanızın seyrini doğru alanlara yönlendirmenizi sağlayacaktır. Söz gelimi, sürekli konuşan birine ne kadar tahammül edebileceğinizi düşünerek yapacağınız bir konuşma, dinleyicileri asla sıkmayacak uzunluğa sahip olabilir.

Yukarıda ifade ettiğimiz etkili konuşma yöntemleri, konuşmanızın daha net ve doğru anlaşılmasında sizlere yol gösterecek anahtarlardır. Ancak burada unutulmaması gereken önemli husus ise bu yöntemlerin nasıl kullanılacağı, daha doğrusu konuşmanın nasıl sunulması gerektiğidir. Etkili konuşma teknikleri olarak adlandırdığımız becerilerle ve doğru yöntemlerle konuşmak, neticelerinin istediğimiz, arzu ettiğimiz etkileşimlere dönüşmesini sağlayabilir.

Etkili Konuşma Teknikleri Neledir?

Etkili konuşman ın tek aracı sözler değildir. Sözlerin ifade ettikleri kadar bedeninizin neler söylediği de dinleyenlerin dikkatinden asla kaçmaz. Bu nedenle beden dilini, göz temasını, hitabet gücünüzü, diksiyon ve etkili konuşma ekseninde birleştirebilirseniz hedefinize çok daha kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

Bir bakıma bireyin kendisiyle başlayan bir süreç olan etkili konuşma teknikleri öncelikli olarak kendimizi tanımayı ve tanıdığımz özelliklerin sunulmasını içermelidir.

Hemen her durum karşısında olması gereken hoşgörüyü gösterebilmek etkili konuşmanın altyapısını oluşturur. Nezaket, dinleyenlere gösterilen değer vermenin etkili bir sunuş yoludur.

Neler konuşmanız gerektiğini belirlemek, amacınızın net ve tam olarak öncelikle sizin tarafınızdan anlaşılmasını gerektirir. Konuşmanıza hazırlık yapmak, dinleyenlerin dikkatini çekmeye değecek konuları seçmek etkili konuşma yapabilmenizde sizlere ışık tutar.

Konuştuğunuz kişilerin özellikleri de konuşmanın şeklini ve seyrini belirleyen önemli bir unsur olduğunu unutmayın. Çünkü erkeklerden oluşan bir gruba yapacağınız etkili konuşma ile kızlarla etkili konuşma birbirinden kısmen daha farklı olacaktır. Bir bayanla konuşurken tavrınızın ve nezaketinizin derecesi konuşmanızın etkisiyle aynı orantıda kolaylaşacak ya da zorlaşacaktır.

Konuşmaların Etkili Olabilmesi İçin Eğitim Gerekli

Daha güçlü ifadelere ve ifade biçimlerine sahip olabilmek için mutlaka bu konuda eğitim almak, eğitimden sonraki yaşamınızda konuşmalarınızın etkisini artıracaktır. Etkili konuşma kursları bu alanda eğitim alabileceğiniz tek kurslar olarak karşımıza çıkıyor.

Etkili konuşma kursu , alanının uzmanları tarafından hazırlanan ve sunulan derslerin kursiyerlere uygulamalı olarak verildiği yerlerdir. Bu kurslarda etkili konuşma örnekleri ve bu örneklerle yapılacak bireysel ve grup konuşma pratikleriyle eksikliklerinizi kolayca bulabilir, giderebilirsiniz. Böylece konuşmalarınızın etkisini artırabilir ve kendinize güveninizi, başarınızı katlayabilirsiniz.

Etkili Konuşma

Konuşmalar Her Zaman Yüzyüze Olmuyor

Gelişen teknolojiyle birlikte telefonların yaşamızdaki yerini ve önemini anlatmaya sanırız gerek yok. Konuşmak artık yalnızca yüzyüze değil, binlerce kilomtre uzaklardan telefonla da yapılabiliyor. Değişen koşullar ve ağır iş hayatının getirdiği bir zorunluluk halini alan telefonlar, etkili konuşma yapabilmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bizlere kanıtladı.

Telefonla Yapılan Konuşmalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendinden emin, düzgün ses tonuna sahip, nezaketi elden bırakmayan konuşmalar yüzyüze olduğu kadar telefonda etkili konuşma tekniklerinin de olmazsa olmaz becerilerini oluşturuyor. Bu nedenle telefonda etkili konuşma yapabilmek için ses tonunuzu iyi ayarlamalı, sözcükleri net ve doğru olarak telaffuz etmeli, kısa öz, anlaşılabilir olmayı tercih etmelisiniz. Jest ve mimiklerin ne yazıkki kullanılamadığı telefon görüşmelerinde özellikle ses tonu vurgu ve tonlama, karşımızdaki kişilere bizimle ilgili net fikirler elde edebilmesi için kullanabileceği tek aracı oluşturuyor. Bunlara dikkat edilerek yapılacak olan konuşmalar etkisini çok daha çabuk gösterecektir.

PAYLAŞ

 DİKSİYON AKADEMİ