Yazılarımız

Diksiyon Akademi

GÜZEL KONUŞMA SANATI

Dinlerken mest olduğumuz konuşmacılar olduğu kadar dinlerken gerçekten yorulduğumuz konuşmacılar da yok değil. Aralarındaki farkı en güzel ifade eden terim ise, güzel konuşma sanatı. Konuşmalarını sanata dönüştürebilenler, inandıklarını muhataplarına sunuş biçimleri ile çok daha fazla bireye ulaştırabilirler.

Güzel Konuşma Sanatı Nedir?

Sosyal bir hayatın etkileşime muhtaç fertleri olarak, ihtiyacımız olan etkileşimin büyük bir bölümünü sözel iletişim olarak tabir ettiğimiz konuşmaya borçluyuz. Doğuştan itibaren öğrendiğimiz bu beceri, kendimizi ifade etmenin ilk ve en kolay yolunu da oluşturuyor. Hayatta başarılı olan ve çevresinde örnek olarak gösterilen pek çok kimsenin yaşamları mercek altına alındığında hemen öne çıkan değerin sosyal becerilerinin ve çevrelerinin çok daha geniş olduğudur.

Sosyal becerilerdeki başarılarının sırrını ise etkili bir iletişime borçlu olduklarını söylemek mümkün. Kendini doğru ifade edebilmek ve inandığı değerleri doğru bir biçimde yansıtabilmek, inandıklarınızda size destek olabilecek çok daha fazla insanın varlığı anlamına geliyor. Hem kendinizi hem inandıklarınızla birlikte etkili bir iletişim için gereken becerilerin tamamı ise güzel konuşma sanatı olarak tanımlanabilir.

Güzel konuşma sanatı doğuştan getirilen bir yetenek olduğu kadar, sonradan yapılacak çalışmalarla desteklenmesi gereken ve iyi bir Diksiyon eğitimi ile taçlanabilecek becerilerin tamamı. Güzel konuşma sanatı becerileri, güzel konuşma teknikleri olarak adlandırılan konuşmanın özünü ve sunumunun önemine vurgu yapan yöntemlerden oluşuyor.

Güzel Konuşma Sanatı

Güzel Konuşma Sanatı ve Güzel Konuşma Teknikleri

Güzel konuşma yapabilmek ne söylediğinizle başlayan, nasıl söylediğinizle devam eden karmaşık bir sürecin doğru hedefe ulaşabilmesinde ihtiyaç duyduğumuz tüm kaynakların sunumunu içeriyor. Bu nedenle bu sürecin hem doğru yönetilmesi hem de doğru zamanda ve doğru kitlelere yöneltilebilmesi güzel konuşmanın sanata dönüşmesini sağlıyor.

Güzel konuşma sanatı , konuşmanın yalnızca sözlerden değil, aynı zamanda bedenen ve duygusal olarak da desteklenmesi, yetenekle birleştirilmesi olduğu için güzel konuşmalar yapabilmek, öncelikle güzel konuşmanın tam olarak anlaşılmasını gerektiriyor.

Güzel Konuşma Yapabilmek İçin İlk Adım İyi Bir Dinleyici Olmak

Konuşmak tek taraflı olarak sözlerin iletiminden oluşmaz. Sözel iletilerin kaynaktan alıcıya iletilmesinin yanı sıra, alıcının dönütlerinin de işe koşulduğu, etkileşimsel bir süreci de kapsar. Bu nedenle güzel konuşma yapabilmek için ilk adım iyi bir dinleyici olabilmekten geçiyor. İyi bir dinleyici olabilirseniz güzel konuşma sanatını icra edebilirsiniz.

Güzel Konuşma Dinleyiciler İçin Değerli Olanı İçerir

Güzel konuşmalar yapabilmek için dinleyenlerin değerli buldukları konuların seçilmesi gerekli. Çünkü değeri olmayan bilgiler konuşmanın istenen hedefe ulaşmasını sağlamakta yetersiz kalacaktır. Etkili konuşmalar dinleyenler için değerli olanları içerir.

Eleştirmek Yerine Çözüm Üretmek

Güzel konuşma sanatı , muhatabın ya da muhatapların hatalarının hoşgörü temelinde eleştirilmesini ve yalnızca bir hataya bir eleştiri prensibini benimsemekle başlar. Eleştiri yerine çözüm üretmek çok daha etkili konuşmaların temelini oluşturur.

Güzel Konuşma Sanatı

Güzel Konuşma Doğru Amaca Hizmet Ederek Sanata Dönüşebilir

Etkili ve güzel konuşma yapabilmek, dağınık olan konuların belirli bir amaca yönelik olarak toparlanması ve bir düzen içinde sunulmasıyla mümkün olabilir. Bu nedenle gerek söylemlerimizin gerekse konuşurken verdiğimiz örneklerin belli bir amaca yönelik olması, doğru sıralamayı yapabilmenizde sizlere ışık tutacaktır. Güzel konuşma sanatı, ancak doğru amaca hizmet edebilir.

Karakteriniz ve Bedeniniz Sözlerinizle Benzeşiyor Mu?

Güzel konuşmalar yapabilmek için konuştuklarınızın kendinizle ne oranda benzeştiği, konuşmaya başlar başlamaz dinleyenler tarafından hemen tartılmaya başlar. Konuşmalarınızı karakterinizle doğru orantılı olarak yapabilmek etkisi çok daha yüksek konuşmalar yapabilmenize olanak verir.

Konuşma sadece sözlerin iletildiği bir süreç olmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Bu nedenle muhataplarımızla konuşurken bizler sadece sözlerimizle değil, bedenimizle verdiğimiz tepkilerle de anlaşılmaya çalışılıyoruz. Beden dili ve etkili iletişim arasındaki yakın ilişki nedeniyle sözlerin jest ve mimiklerle desteklenmesi çok daha etkileyici konuşmalar yapabilmek için gereklidir.

Güzel Konuşma Düzgün Bir Diksiyonla Mümkün

Konuşurken kullandığınız sözcüklerin doğru net ve anlaşılır bir şekilde söylerken vurgu ve tonlamalarınızla ifadelerinizin kuvvetlendiği, bununla birlikte jest ve mimiklerle sözlerin daha diri ve canlı olarak iletilmesi için ihtiyacımız düzgün bir diksiyondan başkası değil, güzel konuşma sanatı icra edebilmek için düzgün bir diksiyonumuzun olması gerekiyor.

Etkili ve Güzel Konuşmak İçin Eğitim Gerekiyor

Hepimiz birer hatip olarak dünyaya gelmiyoruz. Etkili iletişim yaşamın hemen her anında bizim için yüksek derece öneme sahip. Ancak gerekgüzel konuşma sanatı ve gerekse etkili iletişim becerileri sahibi olabilmek için yalnızca yeteneklere güvenmekleetkili iletişim kurmanın yolları bulunamıyor. Bu nedenle etkili iletişim teknikleri alanında alıncak bir eğitim, etkili iletişim hakkında bilgi sahibi olmamızın yanında etkili beden dili ve iletişim konularında yapılacak pratiklerle var olan yeteneğimizin gelişmesini sağlayabilir.

Etkili ve güzel konuşma becerisine sahip olmak istiyorsanız, öncelikle bilgi sahibi olmak isteyenlerin kolaylıkla bulabileceğietkili ve güzel konuşma sanatı kitap önerilerini sitemizde bulabilir ya da yine diksiyon akademi interenet sitemizde sunulan güzel konuşma sanatı pdf dosyasını indirerek işe başlayabilirsiniz. Ancak becerilerin ve yeteneklerin geliştirilmesi yalnızca teoriden oluşabilecek bir süreç değil. Bu nedenle etkili iletişim ne demektir, etkili iletişim yolları nelerdir sorularına cevap arayabileceğiniz en doğru adres diksiyon kursları olabilir.

Diksiyon kurslarında verilen teorik ve ağırlıklı olarak pratik/uygulamalı eğitimlerle etkili iletişime tüm boyutlarıyla hakim olabilmek ve güzel konuşma sanatı icra eden bir hatip olabilmek de elinizde.

PAYLAŞ

 DİKSİYON AKADEMİ