Yazılarımız

Diksiyon Akademi

KONUŞMA SANATI

Doğru anlaşılabilmek için doğru ifadelere ihtiyaç duyduğumuz kadar iletilerimizin jest ve mimiklerle de desteklenmesi gerekiyor. Bu nedenle karmaşık yapıya sahip olan konuşma yetimizin bizi en iyi şekilde anlatabilme becerisi konuşma sanatı olarak tabir edilmekte.

Ancak her resim çizenin Picasso ya da her futbol oyuncusunun Maradona olmadığının da bilinmesi gerekli. Konuşma sanatı da diğer tüm sanat ve beceri dallarında olduğu gibi, öncelikle yeteneğe ve sonrasında Diksiyon kursuna dayanan karmaşık süreçleri ifade eder. Özenle seçilmiş sözcüklerle oluşturulan iletilerin uygun ses tonu ve söyleyiş güzelliği olarak nitelediğimiz diksiyon becerileriyle birlikte yapılan sunumu ifade eden güzel konuşma sanatı ya da etkili konuşma sanatı, iletişim becerilerinin tüm nimetlerinden faydalanabilmenin de kapılarını aralıyor.

Güzel konuşma becerilerine sahip olanların sergiledikleri etkili konuşmalara dikkat ettiğimizde öncelikli olarak muhataplarını, dinleyenlerinin özelliklerini hemen tanıyıp konuşmalarını muhatabın cinsiyet, istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak sürdürdüklerini görebiliriz.

Konuşma Sanatı

Bu yönüyle etkileyici konuşma sanatı, iletişimdeki iletilerin ve onların sunulmasını kapsadığı kadar sözel ve sözel olmayan iletilerin, dinleyenlere uygunluğunun da önemsendiği bir sanattır. Konuşma sanatı, tüm tarafların etkileşim içinde kesintisiz olarak sürdürülen iletişimleri ifade eder.

İletişimin Şekillenmesinde Cinsiyet Büyük Önem Taşır

Konuşma Sanatı

Her ne kadar insanlarla konuşma sanatı olarak genelleştirsek de cinsiyet, konuşmanın seyrini, özelliğini ve yöntemini farklı kılan etkenlerin başında gelir. Her iki cinsiyet için de konuşmanın bir sanat olduğunu unutmamak gerek. Erkeklerle konuşma sanatı, erkeklerin dünyasına, onların ihtiyaç ve isteklerine odaklanılmasını gerektirirken, kızlarla konuşma sanatı, onların isteklerinin ön plana alınmasını gerektiriyor.

Bu nedenle, konuşma sanatı hitabet gibi yalnızca dinleyenlere mesajlar gönderdiğiniz bir iletişim şekli olarak ele alınmamalı. İletişim hemen her anlamıyla fertlerin birbirleriyle etkileşim içinde bulunmalarının gerekli ve zorunlu olduğu süreçlerin toplamıdır. Kızlarla ya da kadınlarla konuşma sanatı, konuşmanın cinsiyet faktörünün dikkate alınması gerektiği beceriler gerektirir.

Konuşma Sanatı

Bir hanımefendi ile konuşurken dikkat etmeniz gereken ilk şartın nezaket ve centilmenlik olduğunu, bilmeden, abartıya ya da kuşkuya neden olabilecek davranışlar sergilenmesi, karşı cinsle olan iletişiminizin yarıda kalmasına ya da tamamen kesilmesine neden olabilir.

Konuşmalarınız Yıkıcı Değil, Yapıcı Olmalı

Dinleyenlere ne kadar değer verdiğinizle de alakalı bir durumdur bu. Çünkü onların değer yargılarına inançlarına ve fikirlerine saygı duymayan bir konuşmacının dinleyen bulması imkansızdır. Saygının ilk eksene konulduğu bir konuşma, kırıcı ve yıkıcı söylemlerin yapıcı ve muhatapları kazanmaya yönelir. Bu nedenle konuşma sanatı, yıkıcılık yerine yapıcı olmayı ve dinleyeni kazanmayı hedefler.

Dikkatleri Üzerinizde Toplayabilirseniz İletileriniz Hedefine Kolay Ulaşır

Düzgün konuşma sanatı , en az sizin kadar söylemlerinizin de ilgi çekici ve dinlenmeye değer öğeleri içeriyor oluşlarıyla da doğru orantılıdır. Etkileyici konuşmalar yapabilmek için konuşmanın içeriğinin de ilgi çekici ve dikkatleri sizde toplayabilmesi büyük önem taşıyor.

Doğru Amaçlara, Doğru Yöntemlerle Ulaşılabilir

Konuşma sanatı, konuşmaların geçerli bir amaç etrafında toplanmasıyla mümkün olabilir. Konuşurken amaçların belirgin olmadığı bir düzlemde yapılan konuşmalar deyim yerindeyse boş laflardan öteye geçemez. Amacın net ve tam olarak belirlendiği bir konuşma ise ancak doğru yöntemlerin uygulanmasıyla başarıya ulaşabilir. Konuşmanızın bir tartışma mı, öğreten bir ileti mi, duygulara hitap eden bir söylem mi ya da savunma mı olduğuna veya olması gerektiğine doğru karar verilmelidir.

Konuşurken Ne Söyleyeceğiniz De Önemli

Konuşma sanatı, doğru ve sağlam bilgi temelinde yapılan konuşmalardır. Sunduklarınızın muhatabınızda ya da muhataplarınız için doğru bilgiler içermiyorsa dikkatlerinin kolayca dağılacağını, doğruluğun tüm kapıları açan altın bir anahtar olduğunu unutmamak gerekiyor. Ancak böylece dinleyenleriniz üzerinde istediğiniz etkiyi bırakabilirsiniz.

Bedeniniz de Sizinle Aynı Dili Konuşuyor mu?

Konuşma sanatı , yalnızca sözel iletileri değil, aynı zamanda sözel olmayan iletileri de kapsar. Bu nedenle konuşma yaparken mutlaka jest ve mimiklerinizi kullanmalısınız. El kol hareketleri ve yüz ifadeleri olarak tanımladığımız jest ve mimikler, sözel iletişimin desteğinde çok daha etkili konuşmalar yapabilmenize imkan tanır. Tek düzelikten ve dinleyenlerin sizden çabuk sıkılmaların önüne geçebilmek için mutlaka sözlü ifadelerinizi sözsüz ifadelerle desteklemelisiniz.

Etkili Bir Konuşmacı Olabilmek İçin Konuşma Sanatı Eğitimi Almak Gerekiyor.

Ne yazık ki hiçbirimiz konuşma sanatına hakim bir sanatçı olarak doğmuyoruz. Ancak bunu aşabilmenin pek çok yolu var. Bunlardan biri de etkili ve güzel konuşma kursları. Gün içinde size en uygun eğitim zamanını seçmenizi de sağlayan bu merkezlerde, bilgi ve becerilerle donanmış uzmanlardan konuşma sanatı nın inceliklerini bulabileceğiniz çok iyi bir alternatif olabilir.

Konuşma sanatı eğitimi ile güzel ve etkili söz söyleme tekniklerini ve bu tekniklerin uygulamalı olarak işlendiği konuşma sanatı dersi, konu ile ilgili hem bilginizin artmasına hem de güzel ve etkili konuşma becerileri geliştirebilmenize olanak tanıyor.

İletişimin yalnızca tek yönlü bir süreç olmadığını da düşünürsek, alacağınız eğitim hem konuşurken hem de dinleyici olarak da ifadelerin çok daha kolay anlaşılabilmesini sağlayacaktır.

PAYLAŞ

 DİKSİYON AKADEMİ