Yazılarımız

Diksiyon Akademi

NEFES ALMA TEKNİKLERİ

Günde ortalama olarak 24 bin nefes alıyoruz. Kimi zaman isteyerek çoğu zaman istem dışı, otomatik olarak yaptığımız nefes alma eylemi, gerçekten doğru yaptığımız bir eylem mi? Bu yazımızda doğru nefes alma teknikleri ve doğru nefes alma tekniklerinin hayatımızda önemli bir yere sahip olan iletişime kazandırdıklarını konu edindik.

Nefes Alma Teknikleri Neler?

Konuşmak pek çok organın eşgüdümlü olarak çalışması sonucu ortaya çıkan seslerin iletimidir. Anlamlı sesler çıkarabilmek için öncelikle ses tellerinin titreşmesi, titreşen sesin gırtlak, ağız, damak, dil ve dudak gibi pek çok kanal ve organdan geçmesi sonucu ortaya çıkıyor. Hepsinin temelindeki en önemli hareket kaynağını ise günde kaç kere yaptığımızın farkında bile olmadığımız nefes alma var.

Bilinenin aksine burundan alınarak akciğerlere toplanan havanın ağız yoluyla dışarı atılması doğru nefes alma olarak kabul edilmiyor. Doğru nefes alma, doğumla birlikte başlayan ve üç yaşına kadar çocukluk döneminde aldığımız nefestir. Bu da karınla başlayan, göğüslerin tam doldurulmasıyla devam eden ve sürekliliği olan bir nefes alma tekniğidir. Aralıksız olarak yapılan nefes alma ile vücudun tümünün yaşamsal iksir olan oksijenin tam olarak alınması anlamına geliyor.

Nefes Alma Teknikleri Bizlere Neler Kazandırır?

Doğru nefes alma teknikleri, yaşamsal ihtiyaçların başında gelen oksijenin en iyi şekilde kullanılması demek. Dolayısıyla doğru nefes almak, daha doğru bir yaşam sürdürebilmenin de altın anahtarı durumunda. Nefes alma teknikleri doğru kullanılabilirse, kilo vermekten stresle baş etmeye, gündelik yaşamda sıkça yakalandığımız salgın hastalıklardan kanser gibi önemli hastalıkların da önüne geçebilmeyi sağlıyor. Bu yönüyle daha kaliteli bir yaşamın sürdürülebilmesi, çevresel şartlara, durumlara ayak uydurabilmek ve sağlığın devamı doğru nefes alma teknikleri ile mümkün.

Nefes Alma Teknikleri

Nefes Alma Teknikleri Etkili Konuşma Teknikleri İçin de Önemli

Güzel ve etkili konuşma yöntemlerine sahip olabilmek için heyecanınızı dizginlemek, ses tonunuzun ve konuşmanızın akıcılığına hâkimiyetle doğrudan ilişkili. Tam da bu noktada, nefes alma teknikleri, çok daha akıcı ve heyecana mahal vermeden etkili konuşma ve diksiyonu yetkin kullanabilmenin öncülleri arasında.

Etkili Konuşmalar Yapabilmek İçin Eğitim Alınmalı

Herkesin doğuştan getirdiği hitabet yeteneği elbette yok. Ancak etkili söz söyleyebilmenin yolu daima bu alanda yeteneğiniz olmasını gerektirmiyor. Düzgün bir diksiyon ve etkili konuşmalar yapabilmek için eğitim alabileceğiniz merkezlerden biri de etkili konuşma kursları. İfadelerinizin eskisinden çok daha etkili, anlaşılır olabilmesi için etkili konuşma kursu, iletişimin önemine inanlar için iyi bir seçim olabilir.

Nefes Alma Teknikleri

Etkili söz söyleyebilmenin yanı sıra, çok daha güzel konuşmalar yapabilmek için uygulama olanakları sağlayan bu eğitim merkezlerinde, diksiyon, konuşma teknikleri, etkili konuşma yöntemleri, iletişimde dikkat edilmesi gerekenler, karşı cinsle olan konuşmalar ve ihtiyaç halinde telefonda etkili konuşma teknikleri gibi farklı alanlarda size özel eğitimler bulabilirisiniz.

Diksiyon ve Etkili Konuşma Nefes Alma Teknikleriyle Başlıyor

Sözel iletilerin beden dili ile desteklendiği, doğru telaffuz, vurgu ve tonlamanın yerinde ve etkin kullanılması olarak tanımlayabileceğimiz diksiyon, etkili konuşmanın olmazsa olmazları arasında. Ancak düzgün bir diksiyona sahip olabilmek, etkili konuşma örnekleri sergileyebilmek öncelikle nefes alma teknikleri ile başlıyor. Sesin çatlaması, heyecan ve konuşmanın akıcılığının da devam edebilmesi nefes alma teknikleri nin etkili kullanılabilmesiyle mümkün.

Etkili konuşma nasıl yapılır sorusuna cevap arayan kurslar sayesinde, çok daha düzgün bir diksiyona kavuşabilirsiniz. Düzgün bir diksiyon ve etkili konuşma becerileri ile ister hem cinslerinizle ister karşı cinsiyettekilerle olduğundan çok daha etkili iletişimler kurabilirsiniz.

Bireylerin etkili konuşma tekniklerini kullanabilmelerinde önemli etkenlerden biri de cinsiyettir. Karşımızdakiyle olan iletişimin seyri, devamı ya da kesilmesi büyük ölçüde muhatabımızın beklentilerine uygunlukla sıkı sıkıya ilişkili. Bu nedenle, ister erkeklerle ister kızlarla etkili konuşma becerileri geliştirebilmek, etkili bir iletişimin seyrini belirleyen en önemli etkenlerden.

PAYLAŞ

 DİKSİYON AKADEMİ